Sørsamiske språkarbeidere får ærespris

Sørsamisk bygg og museum i Snåsa
Saemien Sijte, det sørsamiske museet og kultursenteret i Snåsa, vil forvalte pengene til beste for det videre arbeidet med å formidle og styrke det sørsamiske språket. Foto: Håvard Zeiner

Kulturrådets ærespris 2022 gis til sørsamiske språkarbeidere. De får prisen for sin innsats for å redde og utvikle det sørsamiske språket, og ´prisen gis også som inspirasjon til å fortsette dette viktige arbeidet.

Kulturrådet har siden 1968 delt ut en ærespris for en innsats av vesentlig betydning for norsk kunst- og kulturliv.

- Det er svært gledelig at den store gruppen av sørsamiske forfattere, oversettere, lærere og andre språkarbeidere får denne prisen i år. Det er veldig fortjent og en viktig synliggjøring og oppmuntring, sier fylkesordfører Tore O. Sandvik som sender gratulasjoner til det sørsamiske miljøet.

Det første gang kulturrådets ærespris går til en gruppe mennesker slik som her. For å bevare et språk trengs det laginnsats og samarbeid. 

Bokomslag Donald Duck
Et av fylkeskommunens bidrag er sørsamiske barnebokoversettelser. Blant dem er Donald Duck som på sørsamisk har fått navnet Tjalle Tjååtsele. Illustrasjon: Egmont.

Fylkeskommunens særlige bidrag er knyttet til utvikling av digitale læremidler i sørsamisk språk , oversettelser av barnebøker og sørsamiske produksjoner innenfor kunst og kultur. 

-  Dette arbeidet er et samarbeid med ansatte ved språksentrene og frilansere som brenner for hjertespråket sitt. sier Arnhild Opdahl, koordinator for samisk i Trøndelag fylkeskommune.  

Sørsamisk språk har overlevd gjennom vanskelige tider.

- Fylkeskommunen ønsker å bidra til at språket fortsatt skal være levende. Tiltak vi ønsker å fremme er helhetlig språkopplæring fra barnehage til universitet,  i nært samarbeid med de sørsamiske språksentrene, sier Opdahl.  

Prisen på kr 600 000 skal forvaltes av Saemien Sijte, museet på Snåsa, sammen med de sørsamiske språksentrene i Hattfjelldal, Røyrvik, Snåsa og Røros.

Les også Sørsamiske språkarbeidere får Kulturrådets ærespris 2022