Vi lytter til klimaengasjerte ungdommer

Ni ungdommer står foran elva Orkla og holder rundt hverandre. De var med «Passion for Ocean» på plastrydding. Foto: Ronny Danielsen.
Nye bekjentskap ble knyttet da «Passion for Ocean» inviterte til plastrydding langs elva Orkla. Foto: Ronny Danielsen.

Trøndelag fylkeskommune har gått nye veier i å involvere ungdom i arbeidet med ny strategi for klimaomstilling.

Rundt femti unge i alderen 10-20 år deltok på helgas klimaverksted på Orkanger. Verkstedet har blitt utviklet i samarbeid med Ungdommens fylkesutvalg og medvirkningsforskere fra NTNU.

I gruppearbeid diskuterte deltagerne muligheter og utfordringer knyttet til klima i deres hverdag. De jobbet kreativt og laget prioriteringslister og fremtidshistorier.

Her kan du lese klimatips fra fem av deltakerne.
Gjennom helgas aktiviteter ble det knyttet nye vennskapsbånd. Ungdommene plukket også plast langs elva Orkla for å gjøre noe meningsfylt sammen. Deltagerne fikk gjennom en videohilsen fra klimapsykolog Per Espen Stoknes skryt for innsatsen og han oppfordret dem til å fortsette å engasjere seg.

Hedwig Thiery Aresvik fra Natur og Ungdom holdt åpningsappellen "Hvorfor jeg engasjerer meg". Den kan du lese her:

Hvorfor jeg engasjerer meg

Ungdommenes innspill legger grunnlaget for det videre arbeid med Trøndelags strategi for klimaomstilling. På Ungdommens fylkesting i november får medlemmene se resultatene fra verkstedet. Det samme får fylkestinget i desember. Medvirkningsforskerne fra NTNU skal følge hele prosessen.

Vil du vite mer? Ta kontakt med klimakoordinator Mari Roald Bern.