Trøndelag på topp igjen

Teaterstudenter ved Nord universitet har i høst vært på kunst- og kulturfestivalen Vrimmel i Midtre Namdal. Foto: Mona Jønvik Andersson
Teaterstudenter ved Nord universitet har i høst vært på kunst- og kulturfestivalen Vrimmel i Midtre Namdal. Foto: Mona Jønvik Andersson

Trøndelag er igjen landets beste kulturfylke, mens Røros for sjette år på rad er Norges fremste kulturkommune.

Dette viser kulturindeksen for 2019 som er utviklet av Telemarksforskning i samarbeid med norske kommuner og fylkeskommuner. 

- Dette er veldig gøy, og bekrefter at vi gjør mye riktig på kulturområdet i Trøndelag. En stor takk til kommunene og frivilligheten for godt samarbeid og stor innsats, sier May Britt Lagesen, leder for hovedutvalg kultur. 

Fylkeslista toppes i år av Trøndelag, Oslo og Hordaland. 

Røros på topp 

På kommunetoppen er Røros på topp for sjette gang etterfulgt av Ål og Nord- Aurdal.Trondheim ligger på 8.plass, og på lista for øvrig er Oppdal (33), Inderøy (39),Verdal (42), Stjørdal (43), Namsos (44), Indre Fosen (55) og Steinkjer (57)

Elden er et norsk, historisk musikkspill skrevet av Arnfinn Strømmevold og Bertil Reithaug som settes opp i Røros Foto: Svein Eggan

 

Fem bibliotek blant de beste

Fem trønderske bibliotek er blant de 20 beste i landet. På toppen er Meråker bibliotek, deretter Høylandet (2) , Snåsa (5) , Hitra (12) og Røros (19). Her har man sett på utlån, besøk, deltakere på arrangement og aktive voksne lånere. 

Hva er norsk kulturindeks?

Norsk kulturindeks er en årlig oversikt over kulturtilbud og kulturaktivitet i norske kommuner, regioner og fylker. Indeksen er basert på registerdata fra en rekke offentlige etater, interesseorganisasjoner og foreninger. Målsetningen med Norsk kulturindeks er å beskrive det faktiske kulturtilbudet og den faktiske kulturbruken innenfor kommunen som geografisk område. Indeksen er utviklet av Telemarksforsking i samarbeid med norske kommuner og fylkeskommuner. 

Klikk her for å se alle resultater og detaljer for den enkelte kommune, fylke og region