Satte verdensarven på dagsorden

Ikke mindre enn to hovedutvalg dro til Røros for å se på utviklingsmulighetene.

For å bli bedre kjent med eget fylke har hovedutvalgene valgt å holde møtene sine i forskjellige kommuner. Befaring i kommunen hvor møtet holdes har blitt et viktig tillegg til den politiske behandlingen. Under møtet i Røros valgte de to hovedutvalgene gjennomføre møtet med ordfører Hans Vintervold, Røros museum og Verdensarvsenteret i fellesskap.

- Røros er sterke på samspillet mellom kultur og næring – og det er svært nyttig å høre om deres arbeid med det som stadig oftere kalles Opplevelsesnæring. I tillegg skal begge hovedutvalgene behandle handlingsprogrammet for regionalplan Røros Bergstad og Circumferensen 2019- sier de to hovedutvalgsleder for kultur May Britt Lagesen og hovedutvalgsleder for næring Terje Sørvik.

På museet viste museumsdirektør Odd Sletten, leder for verdensarvsenteret Per Øyvind Riise og verdensarvkoordinator Torfinn Rohde politikerne eksempler på hvordan historia blir brukt som kilde i bedriftenes/institusjonens fortelling, vern bidrar til kurs og utdanning og verdensarven danna grunnlag for samarbeid og utvikling i regionen.

Røros
  • 5,623 innbyggere (2017)
  • 1. plass på Telemarksforskings kulturindeks seks år på rad
  • 5. plass på NHOs Kommune-NM i 2018
  • Røros bergstad og Circumferensen er på UNESCOs liste over verdens kulturarv
  • Innlemmet i forvaltningsområdet for samisk språk fra 2018

Hovedutvalgsmøtet foregikk fra onsdag 19. til torsdag 20. september. Onsdagen besto av en felles orientering for de to hovedutvalgene, før utvalg gikk i sine respektive møter med saksbehandling. Torsdagens program var spisset for hvert hovedutvalg. De som orientere da var Ungdommens Hus, Aajege - Samisk språk- & kompetansesenter, Trøndelag reiseliv, Oi! Trøndersk Mat og Drikke AS, Destinasjon Røros, Matklyngen i Havsjøveien og arrangementene Elden, Vinterfestspill og Rørosmartnan.