Eva Solvi (63) blir direktør for den nye vegavdelingen i Trøndelag fylkeskommune.
Solvi er i dag leder for vegavdelingen til Statens vegvesen i Trøndelag.
- Jeg er svært glad for at Eva tar jobben. Hun kjenner vegvesenet og utfordringene i Trøndelag godt. Vi kunne ikke fått en bedre person til jobben når vi overtar ansvaret for om lag 200 ansatte i Statens Vegvesen, sier fylkesrådmann Odd Inge Mjøen.
Det er fra 1. januar 2020 at de som arbeider med fylkesveger i Statens vegvesen overføres til fylkeskommunen.
- Det er en spennende oppgave å bygge opp en ny avdeling og integrere den i en ny organisasjon. Det ser jeg fram til å være med på, sier Solvi.
Vegdirektør med solid bakgrunn
Solvi har lang og tung bakgrunn fra ulike stillinger i Vegvesenet. Hun har blant annet vært vegsjef i Buskerud, trafikkdirektør i Vegdirektoratet og trafikksjef i Region vest.
Hun har også bakgrunn som forsker, konsulent og samfunnsdirektør i Bærum kommune. Solvi jobbet også i flere år med veg- og transportoppgaver knyttet til OL på Lillehammer.
Av utdannelse er hun sivilingeniør i bygg fra NTH, nå NTNU, med hovedvekt på trafikk, veg og planlegging.
- Jeg gleder meg også til å jobbe nærmere politiske prosesser, og ser at det gir noen nye muligheter i utviklingen av vegnettet vårt, sier Solvi.
Solvi tiltrer i den nye jobben 23. april.